fbpx

Manager E-Commerce

Numele
Field is required!
Prenumele
Telefon
Mesaj
Încarcă CV

Pentru acest job se poate lucra remote, cu disponibilitate pentru deplasări la sediul companiei atunci când este nevoie.

Persoana care va ocupa poziția de Manager E-Commerce va fi principalul punct de contact și responsabilul direct al întregii activități de E-Commerce a companiei. Acest rol este unul cheie și va lucra în mod direct cu echipele de produs, tehnice (IT), vânzări și cu echipa de management, având de asemenea în subordine directă echipa de marketing digital. De asemenea, se va ocupa de strategia și planul de dezvoltare al platformei și va urmări implementarea lui din punct de vedere timeline, buget, resurse, target și alți KPI.
Platforma digitală pentru care recrutăm acest rol este una cu adresabilitate B2B2C, fiind necesare abilități de business development B2B, dar și de planificare și de coordonare a unei echipe în vederea dezvoltării spre clienții finali. Componenta de Business Development reprezintă peste 30% din activitatea viitorului Manager E-Commerce.

Candidatul ideal:

Peste 3 ani experiență ca Project Manager în proiecte care sunt conectate la activitatea de E-Commerce și lucrul cu echipe multi-funcționale

Experiență în lucru cu platforma VTEX este un plus

Experiență în a coordona echipe care lucrează cu unelte specifice domeniului (Google Analytics, NetInsight, Omniture, WebFunnels, A/B testing)

Experiență solidă în Digital, Ecommerce și Marketing, cu o bună înțelegere a trendurilor și best practices în domeniu

Experiență în dezvoltarea planurilor de proiect, a cazuisticii și în setarea de cerințe tehnice și funcționale

Experiență de lucru și coordonare echipe SEO/SEM

Excelente abilități interpersonale și lucru în echipă

Creativitate și inovație în gândire

Diploma de studii superioare în domeniul comunicării, marketing sau alt domeniu relevant

Experiența cu cabinetele veterinare sau clinici medicale veterinare, este un plus.

Descrierea jobului:

Este responsabil de managementul funcțiunilor de E-Commerce: organizarea și implementarea campaniilor de generare de leaduri, optimizarea conversiei, updatare de conținut optimizat, managementul categoriilor și produselor, relaționare cu principalii stakeholderi interni (depozit, inventar) și externi (livrare, client)

Este responsabil de dezvoltarea business-ului și coordonează întregul proces de vânzare și înrolare a clienților B2B în platformă

Organizează, planifică și supervizează activitatea B2C, optimizează fluxurile și propune noi direcții de dezvoltare

Planifică și coordonează campaniile SEO/SEM, email marketing, instrumente social media etc.

Este responsabil de recrutarea, formarea, motivarea și evaluarea echipei sale

Colaborează în mod direct cu echipa de marketing pentru a optimiza aspectul și rezultatele platformei

Supervizează întregul flux UX (suport pentru comenzi, feedback client, managementul post-vânzare)

Este responsabil pentru maximizarea veniturilor generate pe platformă, atingerea targeturilor alocate și a opțiunilor de upsell/cross-sell

Coordonează procesul de mapare, descriere a diagramelor de proces, use cases, îmbunătățire a soluției, etc.

Coordonează resurse multi-departamentale pentru a se asigura de succesul proiectului și încadrarea în KPI.